Вакцинація дітей: «за» та «проти»
Медицина – це та галузь, яка не стоїть на місці, а постійно розвивається і рухається вперед. Одним із найголовніших досягнень медицини є вакцини. Це один з найефективніших та найважливіших інструментів, які у нас є для збереження здоров’я людей в усьому світі. Більше ніж два століття вакцини захищають людство від смертельних хвороб, про деякі з яких ми й взагалі забули завдяки вакцинації.
Зараз вкрай рідко лікарі зустрічаються з такими діагнозами як віспа та поліомієліт, які у свій час забрали мільйони життів. Згодом ми забудемо і про кашлюк, дифтерію, правець і кір. Але це можливо лише у тому випадку, якщо процес вакцинації продовжить розвиватися. Якщо людство не буде забувати про рутинну вакцинацію, сподіваючись на те, що на кір і поліомієліт вже не хворіють. Слід пам’ятати, що переривання планової вакцинації підвищує ризик спалахів інфекцій, які можна попередити шляхом щеплень.
Певної популярності зараз зазнав антивакцинаторський рух, який керується аргументами, що не є доведеними.
Доказова ж медицина завжди ґрунтується на наукових дослідженнях, які проводяться з дотриманням усіх умов, та їх висновках. Саме тому вакцинація завжди знаходила підтримку з боку доказових лікарів та науковців.
Оскільки цей процес у світі триває вже багато років, науковці мали час аби зібрати статистику, яка беззаперечно говорить на користь проведення вакцинації.
Отже, за підрахунками ВООЗ, завдяки щепленню населення вдається зберегти від 2 до 3 мільйонів дитячих життів. Вакцинація дозволила людству перемогти натуральну віспу, знизити захворюваність на поліомієліт на 99%, а смертність від кору – на 75%. Знизився рівень захворюваності на дифтерію, кашлюк, краснуху і правець. А смертність новонароджених від останнього знизилась більш ніж у 13 разів.
Які можуть бути протипоказання при проведенні щеплень для алергіків
Люди часто апелюють до протипоказань щеплень. Насправді ж їх зовсім мало.
Відповідно до наказу МОЗ України, до абсолютних протипоказань належать:
- анафілактична реакція на компоненти вакцини;
- імунодефіцит (стосується лише деяких вакцин);
- вагітність (стосується лише деяких вакцин).
Тимчасовим протипоказанням є загострення хронічних захворювань або гострі захворювання з підвищенням температури вище 38°С.
Що стосується дітей – алергіків, то навіть їх за певних умов вакцинують під наглядом медичного персоналк за життєвими показаннями.
Що потрібно знати батькам щодо процедури вакцинації
Процедура вакцинації передбачає певні правила. Так, перш ніж зробити щеплення дитині лікар обов’язково проводить огляд на предмет наявності протипоказань, а також інформує батьків про те, який препарат вводитимуть дитині, від яких захворювань захищає вакцина та про можливі побічні реакції організму. Після цього, батьки підписують документ, що підтверджує їхню проінформованість та згоду на проведення вакцинації.
Вся інформація про вакцину вноситься в медичну документацію пацієнта.
Після того, як пацієнту зробили щеплення, йому рекомендовано протягом 30 хвилин залишатися у медичному закладі аби прослідкувати за реакцією організму. Якщо вона буде не в межах норми, то медичні працівники зможуть невідкладно надати допомогу.
Як обрати препарат для вакцинації: імпортні чи вітчизняні аналоги?
В Україні зареєстровано багато вакцин як українського, так і іноземного виробництва. Але, як зауважують лікарі, важливо зважати не на країну виробника, а на те, наскільки якісним є препарат та як він захищає від захворювання.
Щодо того, який препарат краще обрати для вашої дитини, вас проконсультує педіатр. Лікар, який працює з вакцинами дуже добре обізнаний щодо ефективності кожного препарату та реакції на них. Тому він як ніхто краще допоможе обрати препарат для дитини.
Ми закликаємо вас завжди перевіряти інформацію щодо вакцин в офіційних джерелах.
Дитячий графік вакцинації в Україні
В Україні існує календар профілактичних щеплень, затверджений МОЗ України. Цей документ передбачає щеплення дітей від десяти інфекційних захворювань: туберкульозу, гепатиту В, поліомієліту, кашлюка, дифтерії, правця, краснухи, кору, гемофільної інфекції, та епідемічного паротиту. З 2022 року до календаря буде включене також щеплення від пневмококу. Вакцинація згідно з календарем є обов’язковою і здійснюється безкоштовно у закладах надання первинної медичної допомоги. Або ж батьки можуть купувати вакцини за власний кошт, якщо обирають інший препарат.
Імунізацію дітей проводять починаючи від самого народження. Перший рік життя малюка дуже насичений щепленнями, оскільки у цей період дитина має імунітет мами, що отримує з грудним молоком, і майже не хворіє.
Вакцинацію від більшості захворювань проводять у кілька етапів, вводячи кілька доз. Згідно із календарем, більшість щеплень проводяться на 2-му, 4-му, 6-му, 12-му, 18-му місяцях.
Графік щеплень, які необхідно зробити до року
На першому році життя дитина отримує щеплення від туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правцю, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту. За бажанням батьків додаються рекомендовані вакцини, що захищають від ротавірусу, менінгококу, пневмококу, грипу, гепатиту А і вітряної віспи.
1 місяць: щеплення від туберкульозу, гепатиту В;
2 місяць: щеплення від гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правцю, поліомієліту, гемофільної інфекції, ротавірусу, менінгококу, пневмококу;
4 місяць: щеплення від кашлюку, дифтерії, правцю, поліомієліту, гемофільної інфекції, ротавірусу, менінгококу, пневмококу;
6 місяць: щеплення від гепатиту В, кашлюку, дифтерії, правцю, поліомієліту, пневмококу, грипу;
9 місяць: щеплення від вітряної віспи;
12 місяць: щеплення від гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту, менінгококу, вітряної віспи, гепатиту А.
Які щеплення призначають в рік і пізніше?
На першому році вакцинація дитини не закінчується. Пізніше необхідно зробити бустерні дози деяких вакцин, а є й такі, що після року робляться вперше.
Так, в 1 рік дитині роблять останню дозу вакцини від гемофільної інфекції та менінгококу, другу дозу – від вітряної віспи і вперше вакцинують від кору, краснухи та паротиту, а також гепатиту А.
У 18 місяців малюк отримує чергове щеплення від кашлюка, дифтерії і правця, поліомієліту, пневмококу та гепатиту А.
У 6 років необхідно зробити бустерні дози від кашлюку, дифтерії, правця та поліомієліту, а також кору, краснухи і паротиту.
У 9 років дитині потрібно зробити щеплення від вірусу папіломи людини, яке є рекомендованим.
Пізніше у 14 років необхідно зробити ревакцинацію від поліомієліту, а у 16 років – від кашлюка, дифтерії та правця.
Чому до календаря щеплень для дітей включені вакцини саме від цих захворювань?
Профілактична вакцинація проводиться дітям від небезпечних інфекційних захворювань, які є потенційно смертельними. До них відносяться: гепатит В, туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, правець, кашлюк, кір, краснуха, паротит та гемофільна інфекція.
Процес імунізації від цих захворювань вже показав беззаперечні результати, помітно знизивши рівень захворюваності і смертності у світі. Якщо процес продовжуватиметься, то деякі з перерахованих вище діагнозів взагалі зникнуть.
Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що щеплення дозволили людству побороти натуральну віспу, а також знизили захворюваність на поліомієліт на 99%. Вакцинація від правця скоротила смертність від цього захворювання у понад 13 разів. На 75% вдалося знизити смертність від кору.
Що робити, якщо я хочу розширити календар щеплень для своїх дітей?
Національний календар щеплень в Україні передбачає щеплення від 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, кашлюка, правцю, гемофільної інфекції, кору, краснухи, паротиту і поліомієліту. Усі ці щеплення можуть зробити безкоштовно у закладах надання первинної медичної допомоги або за власний кошт.
Але існують і рекомендовані щеплення, які захищають від не менш серйозних і небезпечних захворювань та можуть бути придбані батьками за власний кошт. До таких щеплень належать вакцини від ротавірусу, пневмококу, менінгококу, вірусу папіломи людини, вітряної віспи, гепатиту А.
Що робити, якщо ми пропустили деякі щеплення до року?
Згідно із Національним календарем щеплень, дитина повинна бути максимально щеплена у перший рік життя. Проте, якщо з різних причин вам цього не вдалося зробити, ви можете наздогнати графік. Для цього необхідно звернутися до педіатра, який складе індивідуальній графік імунізації для вашої дитини таким чином, щоб вона не пропустила жодної вакцини і була максимально захищена від інфекційних захворювань. У KinderKlinik на візиті у педіатра ви отримаєте такий графік, у який будуть включені і обов’язкові і рекомендовані вакцини.
Чому потрібно вакцинуватися за віком?
Вакцини є ефективними у будь-якому віці, тому по цьому критерію обмежень немає. Головне, щоб вакцинація була завершена, тобто людина повинна отримати всі необхідні дози.
Однак, для того, аби ваша дитина якомога раніше була захищена від небезпечних захворювань належним імунітетом, краще почати вакцинувати її одразу після народження, тобто до того, як вона почне активно взаємодіяти з іншими.
Чи допускається комбінування вакцин?
Авжеж. Багато вакцин є комплексними, тобто один препарат, який вводиться людині вже включає у себе захист від кількох захворювань. Крім того, якщо вакцини не комплексні, то часто їх вводять одночасно – наприклад два препарати у дві різні ножки.
Чи можна відмовитись від щеплень?
Щеплення, що входять до Національного календаря є обов’язковими, при цьому вакцинація – процес добровільний. Перед тим, як зробити дитині щеплення, її батьки підписують інформовану згоду. Отже, вони можуть відмовитися від імунізації дитини. У такому випадку, батьки будуть проінформовані про усі ризики, на які вони наражають дитину.
Для тих, хто відмовився від вакцинації, держава може вводити обмеження, наприклад, не допускати таких дітей до занять у школі і дитячих садочкам. Таким чином, держава захищає дітей, які не можуть щепитися через протипоказання за станом здоров’я, а також діє в інтересах створення колективного імунітету і в інтересах самих дітей, аби вони не мали тяжкого перебігу захворювання.
Вакцинувати чи не вакцинувати дитину – це вибір батьків, але перш, ніж від цього відмовитись, ретельно зважте всі аргументи. Для цього використовуйте офіційні джерела, та консультації доказових лікарів, які керуються сучасними протоколами, висновками наукових досліджень та здоровим глуздом.
Пам’ятайте, що вакцинація – це ефективний і цивілізований спосіб захистити дитину від небезпечних інфекційних захворювань
Яка вартість вакцинації дитини у KinderKlinik?
Вартість послуги щеплення вакцинами європейських виробників доступна для перегляду тут.