KinderKlinik інформує: що потрібно знати про аналіз сечі за Зимницьким

Панютчева Валерія Борисівна

Записаться на прием Все статьи автора

Нирки є природним фільтром організму, через який відбувається безперервна фільтрація об’єму циркулюючої крові. Але крім фільтрації, у нирок є ще одне важливе завдання — концентрація з’єднань, виділених з плазми крові. Концентраційна функція дозволяє оцінити здоров’я нирок, достовірно вказує на розвиток певних захворювань. Для оцінки цієї функції існує простий і достовірний тест — проба Зимницьким. Про те, як правильно виконати цю пробу і на що варто звернути увагу розповість педіатр KinderKlinik Валерія Панютчева.

Коментар експерта

Існують різні методи дослідження сечі, спрямовані на вивчення процесів фільтрації, реабсорбції й секреції в нирках. Одним з таких методів є проба за Зимницьким. В загальному аналізі сечі зазвичай вимірюється тільки відносна щільність ранкової порції, що не дає можливості достовірно оцінити концентраційну здатність нирок. При дослідженні сечі за Зимницьким основним критерієм є облік коливань щільності в окремих порціях сечі. Так, концентраційну функцію нирок оцінюють за кількома параметрами:

  • відносна щільність сечі, що відображає розчинення речовин в рідині (наприклад, солі, кислоти, сечовину);
  • добовий об’єм сечі;
  • співвідношення ранкового і вечірнього об’єму сечі;
  • визначення співвідношення виділеної сечі відповідно до кількості спожитої рідини.

Як правильно підготуватися до дослідження

Для правильної оцінки концентраційної функції нирок необхідно не перевантажувати систему виділення надлишками рідини. Оптимальна кількість споживаної рідини в добу – 1,5-2 л. Також необхідно вести облік, в якому зазначено все, що вживалося в рідкому вигляді (супи, чаї, компоти та т. д.). Такі записи є обов’язковими, бо враховуються при інтерпретації результатів дослідження. Загалом будь-яких обмежень щодо вживання продуктів або рідини немає.

Важливо! Перед проходженням дослідження необхідно скасувати прийом діуретиків, бо їх дія відобразиться на кількості й щільності добової сечі. Це негативно позначиться на результатах дослідження.

Як проводиться проба

Збір сечі за Зимницьким проводиться протягом доби. Попередньо необхідно підготувати 8 чистих контейнерів для збору сечі. На кожному контейнері вказують прізвище та ініціали пацієнта, дату і час збору сечі. Збір починають з 6 години ранку: перша порція сечі для дослідження не береться, а зливається. Потім, кожні 3 години сечу збирають у відповідні контейнери, в тому числі ранкову порцію наступного дня (збір о 6 ранку).

Загальний графік збору виглядає наступним чином

  • 1 – з 6 до 9 години ранку
  • 2 – з 9 до 12 год
  • 3 – з 12 до 15 год
  • 4 – з 15 до 18 год
  • 5 – з 18 до 21 год
  • 6 – з 21 до 24 год
  • 7 – з 24 до 3 год
  • 8 – з 3 до 6 години ранкуУ разі якщо чергова порція сечі не вміщується в один контейнер — позначте ще одну ємність і злийте в неї решту рідини. Якщо в наступні 3 години або в нічний час немає позивів до сечовипускання, контейнер залишають порожнім, але підписаним відповідним чином. Наповнену тару необхідно зберігати в холодильнику в закритому стані.

    Як проводиться дослідження

    Лабораторії KinderKlinik оснащені всім необхідним обладнанням для достовірної та оперативної оцінки показників. Також важливо відзначити, що лабораторія в відділенні по вул. Вишгородська 45/2 працює без перерв і вихідних. Ви можете звернутися за допомогою в будь-який час.

Відносна щільність сечі вимірюється кількома способами:

  • За допомогою урометра — скляний поплавок з градуйованою шкалою, який опускають циліндричну колбу з сечею.
  • Діагностичні тест-смужки — оцінюють зміну індикаторної шкали за допомогою спеціальних аналізаторів. Відповідно, за результатами дослідження можна судити про працездатність нирок, оцінити наявність патологічних змін в організмі.

    Що робити, якщо в результатах дослідження виявлено відхилення

    Зверніться за консультацією до фахівця для точної інтерпретації результатів дослідження і розробки подальшого плану дій.

[ask pos=”left” width=”240″ id=”886″ button=”Записатись”]Потрібна консультація?[/ask]

Як записатися на прийом

Запишіться на обстеження або консультацію до фахівця через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Консультант колл-центру відповість на питання, що цікавлять і запише до фахівця на зручний час. Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Дізнайтеся першими про нову акцію.

Підпишіться на наші новини.

    decor
    Записатися на прийом
    Поділитися
    title_icon

    Інші Диагностика

    Проколювання вух у KinderKlinik

    Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.

    РДУГ: що це та як визначити?

    Головною причиною РДУГ є генетична схильність. Але є певні фактори, що підвищують ймовірність розвитку розладу.