Діатез або атопія у дитини: в чому різниця?

Горбатюк Ольга Ігорівна

Записаться на прием Все статьи автора

У немовляти лущаться попа й щоки? Раніше в таких випадках лікарі говорили про «діатез». Під цим терміном малася на увазі генетична схильність людини до алергічних проявів, але клінічно це частіше за все був атопічний дерматит у немовлят. Ви й зараз ще можете зустріти діагноз «діатез», і це зовсім не помилка. Але оскільки алергологія не стоїть на місці і розвивається семимильними кроками, зараз для позначення такої генетичної схильності використовується інший термін — «атопія», який є більш широким поняттям. Детальніше про цей стан, чим він небезпечний і як його лікувати — розповіла педіатр, дитячий алерголог-імунолог KinderKlinik Ольга Горбатюк.

Ольга Ігорівно, розкажіть детальніше, що ж таке «атопія»? Це збірне поняття. У клініці може проявлятися, як харчова алергія, алергічний риніт, атопічний дерматит і бронхіальна астма. Атопічний дерматит — найбільш частий прояв атопії. Це шкірне захворювання, досить поширене у немовлят і дітей старшого віку. Якщо у батьків є алергія, з великою часткою ймовірності вона теж передасться у спадок й дитині. Якщо обоє батьків хворіють на атопічний дерматит, ризик того, що цим захворюванням буде страждати і їх дитина, становить цілих 40-60%!

Які симптоми атопії? – шкірні прояви (лущення, висип та ін.) – нудота, блювота, пронос – тривалий нежить (риніт) без температури – кашель – дитина може втрачати вагу – домішки крові в калі – часто рецидивуючі обструктивні бронхіти, або бронхіальна астма. Симптоми атопічного дерматиту — висипання на шкірі та свербіж.

Що може призвести до алергічного дерматиту? – харчова алергія (наприклад, на білок коров’ячого молока) – алергія на пилових кліщів, грибок та ін. [ask pos=”left” width=”240″ id=”886″ button=”Записатись”]Потрібен дитячий дерматолог?[/ask]

Чим може бути небезпечне захворювання? Атопічний дерматит небезпечний тим, що може прогресувати. Існує поняття «атопічного маршу» — послідовної появи алергічних захворювань в ранньому дитинстві (спочатку — харчової алергії, далі по наростаючій — атопічного дерматиту, алергічного риніту, бронхіальної астми). Наприклад, якщо тривалий час не лікувати атопічний дерматит, алергічний риніт або обструктивний бронхіт, в один непрекрасний день кожне з цих захворювань може «перерости» вже в бронхіальну астму. І взагалі, ризик розвитку астми і алергічного риніту у дітей з атопічним дерматитом дуже високий. Тому якщо у дитини тривалий період часу спостерігаються симптоми атопічного дерматиту або риніту — обов’язково покажіться дитячому алергологу, щоб виключити алергічну складову. І якщо необхідно, пройдіть лікування.

Що робити? Щоб зрозуміти, чи є у захворювання алергічний компонент, треба обстежитися — зробити скринінг (аналіз крові). Він не прояснить картину, що саме викликало у дитини алергію. Але Ви отримаєте відповідь: «так» або «ні», тобто алергія або підтвердиться, або ні. А після скринінгу можна здати аналіз крові на специфічні імуноглобуліни Е (аналіз крові на основні інгаляційні та харчові алергени), який вже допоможе виявити конкретні тригери (що саме спровокувало алергію). Залежно від результатів аналізів лікар-алерголог призначає дитині лікування.

Що ще можете порекомендувати? У дитячому раціоні слід обмежити хлібобулочні вироби, солодощі, банани, цитрусові, шоколад і продукти, що містять какао. Всі ці продукти можуть викликати у дитини появу харчової алергії.

Дітям до 3-х років! З острахом ставтеся до всіх продуктів, що містять харчові добавки та барвники, по типу коли, тархуна, мармеладу, тортів з кольоровим кремом та ін. Намагайтеся дитині не давати їх зовсім, або звести їх вживання до мінімуму. Дітям до 1 року однозначно не варто давати такі продукти: Горіхи, мед, морепродукти, гриби, консерви (навіть домашні). Всі вищеперелічені продукти слід обмежувати, не годуйте ними дитину постійно. Знайомте з ними малюка, даючи їх в малих дозах і методом чергування. Це допоможе розвинути у дитини до продуктів толерантність, тобто не сприйняття, як до алергенів. Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові! Уточнити подробиці і записатися на прийом можете за телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Читайте також: Чи можна відвідувати басейн дітям з атопічним дерматитом

Дізнайтеся першими про нову акцію.

Підпишіться на наші новини.

    decor
    Записатися на прийом
    Поділитися
    title_icon

    Інші Дерматология

    Проколювання вух у KinderKlinik

    Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.

    РДУГ: що це та як визначити?

    Головною причиною РДУГ є генетична схильність. Але є певні фактори, що підвищують ймовірність розвитку розладу.