Анорексичний розлад. Що ж це за захворювання і чим воно загрожує дитині?

Волошина Юлія Анатоліївна

Записаться на прием Все статьи автора

Дитина почала різко втрачати вагу? Дивно поводиться під час прийому їжі? Надто переймається своєю зовнішністю, вважає себе повною при абсолютно нормальній статурі? Морить себе голодом і виснажує фізичними вправами? Не варто пускати ситуацію на самоплив. Адже цілком може бути, що у вашої дитини розвинувся анорексичний розлад – небезпечне захворювання, яке призводить до тяжких ускладнень і навіть смерті. Ми розпитали про це захворювання педіатриню KinderKlinik Юлію Волошину.

Що ж це за захворювання? Анорексичний розлад – захворювання, при якому відзначається повна відсутність апетиту, організм не отримує корисних речовин, яких потребує для свого зростання і життєзабезпечення. Захворювання супроводжується метаболічними порушеннями, хворобами травної та нервової систем. У випадках розвитку значної білково-енергетичної недостатності і згодом кахексії (виснаження організму), можливий летальний результат. Як же запідозрити у дитини подібний психічний розлад? Найчастіше анорексії схильні дівчата віком від 12 до 20 років. Хоча трапляються випадки цього захворювання і в більш пізньому віці. Причини розвитку цього стану в основному психогенні. Анорексичний розлад є одним з різновидів неприйняття себе і свого тіла. Вам може здаватися, що причин невдоволення собою у вашої дитини не може бути. Але треба розуміти, що тут проблема часто-густо криється в голові. Що може стати поштовхом до розвитку подібного стану? Як я вже зазначила вище, цей стан може бути викликаний невдоволенням собою і неприйняттям себе. Незалежно від своєї ваги, дитина вважає себе повною, і всілякими способами намагається схуднути. Найчастіше причиною такої поведінки є:

  • бажання бути схожою на подіумних моделей. Ця професія завжди асоціюється у дівчаток-підлітків з успіхом і красою. Тонка психіка підлітка на жаль не може сприйняти того факту, що більшість моделей знаходяться в різних стадіях білково-енергетичної недостатності і мають проблеми зі здоров’ям. А деякі з них хворіють на тяжку форму анорексичного розладу. Стандарти краси модельних агенцій частіше за все НЕ відповідають нормальній здоровій вазі;
  • психотравма. Дитина підліткового віку будь-яку критику сприймає вкрай болісно. І, на жаль, часто не може відрізнити конструктив від бажання образити чи зачепити. Іноді досить одного невтішного коментаря з приводу ваги (повторюся, не завжди адекватного), щоби дитина зациклилась на схудненні;
  • дитина все ж має зайву вагу, але при цьому не отримує належної підтримки від оточуючих і близьких і починає боротися з проблемою самостійно, як уміє (найчастіше, просто перестає їсти)
  • пам’ятайте! Навіть якщо при Вас дитина їсть в достатньому обсязі – вона може потім приймати спеціальні препарати, що викликають блювоту, або самостійно її викликати, щоб не погладшати;
  • багато підлітків захоплюються рекламою «чудо-засобів», які обіцяють скинути незабаром значну кількість зайвих кілограмів. У кращому випадку Вам просто пощастить – дитина отримає «пустушку», яка не знизить її вагу, але й не завдасть шкоди зростаючому організму. Іноді ж ці засоби працюють, і людина дійсно стрімко худне, але в додаток отримує цілий «букет» проблем зі здоров’ям: від захворювань травного тракту і гормональних збоїв, до погіршення функціонування печінки і нирок (внаслідок того, що дані препарати можуть містити вкрай токсичні речовини).

[ask pos=”left” width=”240″ id=”886″ button=”Записатись до дієтолога”]У вашої дитини схожа проблема?[/ask] При анорексичному розладі присутнє патологічне бажання втратити вагу і сильний страх погладшати. Дитина спотворено «бачить» свою зовнішність і фізичну форму, нав’язливо непокоїться про збільшення своєї ваги, навіть в тому випадку, коли ніякого зайвої ваги і немає.

Які симптоми можуть з’явитися у дитини при анорексичному розладі?

  • дитина почала втрачати вагу
  • при спробі поговорити дитина в більшості випадків заперечує наявність проблеми, або ж, навпаки, може весь час твердити про свою повноту (це нав’язлива ідея, яка переслідує дитину)
  • порушення звичного режиму і способу харчування: дитина може почати їсти стоячи, розрізати їжу на маленькі шматочки; намагатися вживати їжу, коли її не бачать, щоб прийняти якомога менше їжі, або весь час обіцяти поїсти поза домом – з метою обдурити і не прийняти їжу
  • розлади сну, виражена емоційна нестабільність, зниження активності, слабкість тощо, які можуть розвинутися внаслідок недоїдання і сильних переживань
  • дитина виробляє в собі рефлекс обов’язкової блювоти після прийому їжі. Такий рефлекс формується на рівні нервової системи і психіки, і свідчить про глибоку фазу захворювання.

Чим же загрожує захворювання, і які можуть бути ускладнення?

  • у важких випадках на тлі розвитку кахексії можливі навіть летальні випадки
  • часто розвиваються проблеми з менструальним циклом (аж до повного зникнення місячних), опущення внутрішніх органів – через втрату вісцерального жиру, розвиток дефіцитної анемії, вітамінної недостатності, захворювань шлунково-кишкового тракту, ендокринних захворювань.

Фази захворювання: Дісморфоманічна – у дитини з’являються думки про свою ущербність і повноту. Присутнє зниження настрою, тривожність, пошук своїх недоліків. Дитина починає робити спроби обмежити себе в їжі; Анорексична – для цієї фази необхідна присутність стійкого і тривалого голодування. Відзначається втрата ваги приблизно на 20-30%, причому часто дитина вважає, що скинула вагу недостатньо, і продовжує спроби худнути далі. На цій стадії можливе виникнення вищеописаних проблем зі здоров’ям; Кахектична – фаза незворотних дистрофічних змін внутрішніх органів. В середньому розвивається через 1-2 роки. Втрата маси тіла становить 50% і більше від показників нормальної ваги. Дана фаза часто незворотня. Дистрофічні зміни призводять до необоротного пригнічення функцій всіх систем і органів, і потім до смерті. Тому якщо Ви помітили ознаки анорексичного розладу у своєї дитини – не зволікайте! Зверніться до дієтолога і інших дитячих фахівців KinderKlinik і уникніть захворювання, або вилікуйте його на ранній стадії, коли воно ще не встигло завдати непоправної шкоди здоров’ю і розвитку Вашої дитини! Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0 800 30 75 75 044 390 75 75 096 390 75 75

Дізнайтеся першими про нову акцію.

Підпишіться на наші новини.

    decor
    Записатися на прийом
    Поділитися
    title_icon

    Інші Статті

    Проколювання вух у KinderKlinik

    Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.

    РДУГ: що це та як визначити?

    Головною причиною РДУГ є генетична схильність. Але є певні фактори, що підвищують ймовірність розвитку розладу.