Проколювання вух у KinderKlinik
Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.
Ваша дитина скаржиться на болі в ногах або руках? Ви підозрюєте, що проблема криється, швидше за все, в суглобах? Про що ці симптоми можуть говорити, які захворювання можна запідозрити, і що в таких випадках робити? Поговоримо про це з педіатром KinderKlinik, фахівцем вищої категорії Тетяною Кузьменко.
Тетяна Володимирівна, що робити, якщо дитина скаржиться мамі: «У мене болять ноги/руки»?
Перше, що потрібно зрозуміти — чи це не травма? Для початку розпитайте малюка, чи не падав він напередодні, чи не вдарився, заодно дізнайтеся у вихователя, бабусі, вчителі, няні — чи була травма? Поспостерігайте за малюком — як він встає з ліжка, як сидить, ходить, чи не кульгає, огляньте уважно суглоби — чи симетричні вони, чи немає набряклості, почервоніння, підвищення температури як в області суглоба (на дотик), так і температури тіла, чи є ознаки удару? Зверніть увагу також на те, активний малюк або млявий.
У разі позитивної відповіді на питання про травму необхідно негайно звернутися до лікаря ортопеда-травматолога і провести обстеження, щоб виключити тріщину або перелом кістки, розрив зв’язки, забій.
Нерідкі ситуації, коли звернення до ортопеда допомагає виявити й інші захворювання опорно-рухового апарату: плоскостопість, різні види деформації гомілок, хворобу Шлятера, не діагностовані в ранньому віці дисплазії кульшових суглобів тощо.
[ask pos=”left” width=”240″ id=”886″ button=”Записатись до лікаря”]Є запитання?[/ask]
Чи є інші причини болю в суглобах у дитини?
Артрити
Велика група захворювань — це артрит і його різновиди. Пам’ятайте, це не тільки біда бабусь і дідусів, артрити бувають також у їх маленьких онуків (найчастіше у дошкільнят). Недуга часто проходить швидко і має всі шанси не повторюватися за умови, якщо ви вчасно звернулися до лікаря-педіатра, дитячого ревматолога, ортопеда.
Це запалення суглоба, перш за все, його синовіальної оболонки, іншими словами — плівки, що вистилає зсередини всю суглобову порожнину. Зазвичай артрит починається з поразки одного суглоба, хоча мають місце і поліартрити (ураження кількох суглобів). Як правило, патологія виявляється після перенесеної інфекції. Не дивно, що батьки не завжди пов’язують виникнення кульгавості у малюка з ГРВІ 3-тижневої давнини, тому пам’ятайте про це і не відмахуйтесь від думки, що давній легкий нежить або трахеїт стали причиною запалення суглобів.
Винуватцями запалення можуть бути хвороботворні бактерії, які потрапляють в порожнину суглоба з будь-якого вогнища, наявного в організмі дитини, через кров, при травмах. Найчастіші агенти — стрептокок і стафілокок. Якщо ваш малюк часто хворіє тонзилітом, бронхітом, ларингітом, трахеїтом — він потрапляє в зону ризику. Цей різновид артриту небезпечний тим, що може стати причиною накопичення гною безпосередньо в сумці суглоба, викликаючи його деформацію (висока ступінь інвалідизації).
Запалення суглобів також можуть викликати різні віруси: грип, краснуха, гепатит, епідемічний паротит і деякі інші. Симптоми залежать від типу вірусу, запалення може бути транзиторним (тимчасовим), виникати в період основного захворювання, відзначається припухлість суглобів і летючі болі (в одних суглобах запалення може швидко вщухати (навіть без лікування), зате одразу ж починатися в інших). А ось вірус паротиту шкодить лише через 1-3 тижні після інфікування, вражаючи тільки великі суглоби. Більшість вірусних артритів, як правило, проходять через 7-14 днів при своєчасному і правильному лікуванні.
Інша група артритів — це артрити, що виникають при розвитку у дитини системного захворювання сполучної тканини (ювенільний ревматоїдний артрит, ревматизм, системний червоний вовчак, дерматоміозит, вузликовий періартеріїт та ін). Це аутоімунні захворювання (як, втім, і більшість транзиторних запалень суглобів). Спочатку скутість і біль докучають вранці, потім і вдень. Як правило, ураження суглобів при цих захворюваннях вимагають ретельного обстеження, комплексного і тривалого лікування під наглядом висококваліфікованих фахівців (педіатрів, дитячих кардіо-ревматологів).
Слід зазначити також, що зустрічається і поствакцинальний артрит — порівняно рідкісне ускладнення, частіше при вакцинації від краснухи, рідше — від паротиту, кашлюку і вітряної віспи. Ознаки артриту з’являються через 1-3 тижні після уколу, але при своєчасному зверненні до лікаря і вчасно наданій медичній допомозі швидко і безслідно зникають.
Окремо стоїть група захворювань, при яких уражаються суглоби — це гнійний остеомієліт (запалення кістки), кишкові інфекції та інфекції сечостатевої системи, туберкульоз, менінгіт, новоутворення, захворювання крові.
Болі росту
Але може бути й так, що лікар розвіє всі ваші сумніви, і ваші побоювання не підтвердяться — це станеться в тому випадку, коли діагноз буде звучати так: болі росту, одна з найчастіших причин болів в суглобах у дітей. Болі росту виникають в періоди найбільш активного зростання дитини — з 4-х до 5-7-ми років, у 9-10 років, у 13-15 років. Кістки і зв’язки в цей час ростуть нерівномірно, не встигаючи один за одним, зв’язки тиснуть на капсулу суглоба, заподіюючи малюкові дискомфорт в області стегон, литок, ступень. Характерно, що біль виникає під час відпочинку, частіше під вечір або вночі, при цьому немає підвищення температури тіла і в області суглоба, немає набряклості або почервоніння суглоба, дитина активна, а вдень вона навіть не згадує, що у неї ввечері або вночі хворіла ніжка.
Отже, якщо ваш малюк скаржиться на болі в суглобах, в будь-якому випадку потрібно звернутися до лікаря-педіатра, ортопеда, дитячого кардіо-ревматолога. Можливо, лікар розвіє ваші сумніви, і у вашого малюка виявляться болі росту, але в разі серйозного захворювання тільки лікар зможе призначити комплексне обстеження (загальні аналізи крові та сечі, імунологічні дослідження, при необхідності — електрокардіограму та УЗД серця, УЗД суглобів та рентген ураженої ділянки тощо), а також складе індивідуальний план лікування для вашого малюка.
Будьте уважні до дитини, і будьте здорові!
Підпишіться на наші новини.
Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.
Зригування – це явище, що присутнє у 80% діток і поступово проходить до одного року. Найбільш інтенсивно проявляється у віці до 3 місяців. Основні ...
Головною причиною РДУГ є генетична схильність. Але є певні фактори, що підвищують ймовірність розвитку розладу.