Вірус Коксакі у дітей: чим небезпечний, симптоми і як лікувати?

Волошина Юлія Анатоліївна

Записаться на прием Все статьи автора

Влітку ми вирушаємо з дітьми на відпочинок до моря, виїжджаємо на пікніки і на природу, хлюпочемося в озері, басейні, ласуємо ягодами прямо з куща, п’ємо в лісі «джерельну» воду. Все це корисно, загартовує діточок і зміцнює їх імунітет. Але є одне «але». Водойми, немиті руки і брудні фрукти — відмінні джерела передачі інфекції. І вірус Коксакі — один з них. Саме тому влітку і спостерігається спалах захворювання вірусом Коксакі серед дітей. Що це за вірус, наскільки він небезпечний, які симптоми і як його лікувати, і, можливо, найважливіше — як уберегтися від нього? Дізнайтеся з нашої статті.

Що це таке?

Віруси Коксакі — один з різновидів ентеровірусів, які добре розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Вірусів Коксакі багато, і вони поділяються на типи A і В. Ці віруси (особливо, тип В) можуть викликати серйозні ускладнення: пневмонію, менінгіт, енцефаліт або міоперикардит, особливо у новонароджених. На щастя, це відбувається рідко.

Як передаються віруси Коксакі?

Найчастіший шлях передачі — через забруднені продукти і немиті руки, воду, іграшки та будь-які поверхні, забруднені фекаліями (де вірус може зберігатися протягом декількох днів). Інфекція також передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини (при кашлі та чханні). В основному хворіють діти у віці до 10 років. Але найчастіше цей вірус вражає дітей у віці від 6 місяців до 3 років. Вірус Коксакі найбільш поширений влітку і на початку осені. [ask pos=”left” width=”240″ id=”886″ button=”Записатися”]Потрібна консультація кваліфікованого педіатра?[/ask]

Які симптоми?

Інкубаційний період триває кілька днів. Різні типи вірусів Коксакі можуть викликати різні симптоми.

Можливі прояви:

  • підвищення температури тіла до 39-40 °С;
  • багаторазова блювота, діарея;
  • головний біль, слабкість;
  • відмова від їжі і пиття;
  • запалення слизової горла, через що дитині важко їсти і ковтати;
  • сверблячі і хворобливі висипання на руках і нижній частині ніг. Іноді цей висип поширюється на сідниці і/або статеві органи;
  • білі або червоні виразки/пухирці на губах (зовні і всередині), на яснах, внутрішній стороні щік, в горлі, на язиці, долонях і пальцях рук, на ступнях (інша назва цього типу вірусу Коксакі — «хвороба рука-нога-рот»);
  • герпангіна (ще один тип вірусу Коксакі) — викликає запалення в горлі і пухирі на мигдалинах.

Основні форми захворювання

Вірус Коксакі може протікати у різних формах. Це залежить від того, де в організмі оселився вірус. Лікування захворювання залежатиме від його форми перебігу.

Розрізняють такі форми вірусу Коксакі:

  • грипоподібна форма;
  • ентеровірусна екзантема;
  • герпетична ангіна;
  • геморагічний кон’юнктивіт;
  • кишкова форма;
  • полімієлітоподібна форма;
  • серозний менінгіт.

Коротко розглянемо кожну із них.

Грипоподібна форма

Найчастіше вірус Коксакі у дитячому віці протікає саме у цій формі. Як правило, захворювання переноситься легко і без ускладнень. У дитини виявляються симптоми, схожі на ГРВІ. Відмінною рисою вірусу Коксакі у цій формі є різке підвищення температури тіла до 40 градусів. Вже за три дні хвороби симптоми починають слабшати.

Ентеровірусна екзантема

Для цієї форми характерною є висип, який проявляється на тлі лихоманки. Висип локалізується на руках, обличчі та тулубі у вигляді дрібних бульбашок. Через якийсь час ці бульбашки починають висихати і лущитися. Температура тіла може бути підвищеною протягом трьох днів. Вже на четвертий день стан дитини покращується. Загалом такий перебіг хвороби схожий на краснуху чи вітрянку.

Герпетична ангіна

Ця форма захворювання розвивається у разі, якщо вірус уражає слизову оболонку горла. У цьому випадку, крім підвищеної температури тіла, спостерігатимуться також закладеність носа, біль у горлі та збільшення лімфовузлів. При герпетичній ангіні на слизовій горла з’являються бульбашки з рідиною, які лопаються через кілька діб, а на їхньому місці з’являється білий наліт. Поліпшення стану спостерігається через 7-10 днів.

Геморагічний кон’юнктивіт

За такої форми захворювання розвивається дуже швидко. Інкубаційний період дуже короткий, тому вже за добу після зараження починають проявлятися перші симптоми. У дитини може виявлятися сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення з очей, набряклість повік, можливе відчуття піску в очах. Спочатку ознаки з’являються в одному оці, після чого інфікується й друге. Як правило, захворювання протікає без ускладнень і минає через два тижні.

Кишкова форма

Вірус Коксакі в кишковій формі своїми симптомами схожий на звичайну кишкову інфекцію. Для нього характерні діарея, лихоманка та гострий біль у животі.

Полімієлітоподібна форма

Така форма захворювання відрізняється тим, що у хворого з’являються ознаки поліомієліту, а саме параліч. Цей симптом супроводжується лихоманкою, висипом на тілі та діареєю і проходить досить швидко. Така форма вірусу характерна лише для дітей.

Серозний менінгіт

Це найнебезпечніша форма вірусу, коли він уражає мозкові оболонки. Це супроводжується високою температурою (39-40 градусів), судомами, непритомністю, болями в м’язах, а також ригідністю (підвищеним тонусом) потиличних м’язів. За такої форми захворювання обов’язково потрібна допомога медичного персоналу. Тільки за умови правильного лікування симптоми почнуть слабшати через 5-7 днів.

У чому небезпека вірусу Коксакі?

Головна небезпека вірусу в тому, що він здатний викликати небезпечні ускладнення, тому що збудник кровотоком може потрапити в будь-які органи.

Серед найнебезпечніших ускладнень виділяють зневоднення внаслідок частого блювання та діареї, серцеву недостатність, набряк легень, міозит (ураження м’язів), гепатит, енцефаліт, міокардит.

Наслідки вірусу Коксакі

Рідко, але іноді вірус Коксакі викликає тяжкі наслідки. Особливу небезпеку становлять ускладнення, що вражають серце, головний мозок, а також печінку. До таких захворювань належать інфекційний міокардит, серозний менінгіт, плеврит, запалення печінки.

Інфекційний міокардит – це запалення серцевого м’яза. З таким діагнозом у дитини спостерігається підвищена температура, задишка, сухий кашель, неприємні відчуття у серці, блідість шкіри. Встановити діагноз інфекційний міокардит може тільки лікар і лікування зазвичай проводиться в стаціонарі.

Серозний менінгіт – це запалення оболонок головного мозку. Це, мабуть, найнебезпечніше ускладнення та одужання дуже залежить від своєчасності лікування. Симптоми захворювання: блювання, що повторюється, і сильний головний біль, а також висока температура. За таких симптомів слід терміново звернутися до лікаря.

Плеврит – це запалення плевральної порожнини і запідозрити його можна у разі, якщо дитина відчуває біль, коли кашляє чи дихає. Лікування захворювання повинне протікати тільки під постійним наглядом персоналу.

Запалення печінки відрізнити від інших захворювань зможе тільки лікар, тому за будь-яких скарг дитини потрібно обов’язково звернутися до фахівця, який зможе діагностувати стан.

Як вже згадувалося, ускладнення після вірусу Коксакі – не часте явище, але слід стежити за станом дитини під час хвороби та після неї.

Методи обстеження при вірусі Коксакі

На першому прийомі лікар оцінює стан дитини шляхом загального огляду та збору анамнезу, визначає характерні ознаки захворювання. Лікар призначає діагностику, яка допоможе визначити форму перебігу вірусу.

Діагностика може складатися з ПЛР-тесту, що допоможе виявити ДНК збудника та імуноферментного аналізу, який допоможе виявити антитіла до вірусу.

Як лікувати вірус Коксакі?

Найчастіше захворювання проходить саме по собі без лікування. Зазвичай симптоми хвороби зникають через 1-2 тижні. Оскільки віруси антибіотиками не лікуються (вони тут безсилі!), ми можемо тільки полегшити симптоми дитини.

Як це зробити?

– давайте дитині багато пиття, бажано прохолодних напоїв (наприклад, молоко) або фруктове морозиво — вони допоможуть полегшити біль і запобігти зневодненню. Але уникайте кислих соків, таких як апельсиновий сік — вони тільки будуть подразнювати горло дитини!

– можна дати малюку знеболюючий і жарознижуючий препарат (ацетамінофен або ібупрофен).

Звертайтеся до лікаря, якщо:

  • висока температура тримається більше 3 днів або вище 38 °С для дітей молодше 6 місяців (вище 39 °С — для дітей старше 6 міс.).
  • у дитини блювота, пронос
  • дитина відмовляється їсти і пити
  • сильний головний біль або ригідність потиличних м’язів (дитина не може нахилити голову до грудей)
  • біль в грудях або задишка
  • ознаки зневоднення (майже повна відсутність сечі, плач без сліз, блідість, запалі очі).

Скільки днів триває Коксакі?

Тривалість захворювання залежить від форми його перебігу, але в середньому становить близько 10 днів. Підвищена температура тіла може спостерігатися від 1 до 4 днів, біль під час ковтання – 1-6 днів.

Скільки днів заразний хворий на Коксакі?

Хворий перестає бути заразним після нормалізації загального стану. Головний критерій – зникнення висипу. Хоча вірус може знаходитися в рідинах організму ще кілька місяців.

Як захиститися від вірусу Коксакі?

Вакцину або ліки для профілактики вірусу Коксакі поки що не винайшли. Кращий метод профілактики — часте миття рук (особливо, до їжі, після відвідування туалету і вулиці). Якщо одними й тими ж іграшками користується кілька дітей, часто мийте іграшки дезинфікуючим засобом, щоб запобігти поширенню вірусу. Регулярно чистіть предмети, які дитина тягне в рот (наприклад, пустушки). Навчіть дітей прикривати рот при чханні або кашлі, а потім мити руки. Якщо дитина захворіла вірусом Коксакі, нехай сидить вдома. Під час хвороби не можна відвідувати садок, школу та інші громадські місця. Обмежте спілкування дитини з іншими дітьми, щоб звести до мінімуму поширення вірусу.

Педіатр KinderKlinik Волошина Юлія Анатоліївна додала: «Звичайно, віруси Коксакі дуже заразні, тому дуже складно ними не заразитися при контакті. Але правила гігієни допоможуть запобігти зараженню, а якщо все ж інфікування уникнути не вдалося, то основним методом лікування є рясне пиття. У будь-якому випадку консультація лікаря необхідна для правильного вибору тактики лікування та запобігання небажаних ускладнень».

Оригінальну статтю читайте тут. Здорового і щасливого вам літа, веселого і активного відпочинку! І будьте здорові!

Читайте також: Кропив’янка у дітей: що викликає і як лікувати?

Дізнайтеся першими про нову акцію.

Підпишіться на наші новини.

    decor
    Записатися на прийом
    Поділитися
    title_icon

    Інші Статті

    Проколювання вух у KinderKlinik

    Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.

    РДУГ: що це та як визначити?

    Головною причиною РДУГ є генетична схильність. Але є певні фактори, що підвищують ймовірність розвитку розладу.