Проколювання вух у KinderKlinik
Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.
Коли ваша дитина останній раз їла рибу? Не можете пригадати? А багато дітей взагалі уникають рибних страв, та й батьки не особливо наполягають. А дарма! Нещодавно вчені з Американської академії педіатрії (AAP) підготували звіт і нагадали, чому дітям потрібно регулярно їсти рибу і морепродукти.
Риба містить білок, і в той же час в ній геть відсутні шкідливі насичені жири і цукор. Крім того, в багатьох видах риб є вітамін D і кальцій, а деякі є багатим джерелом жирних кислот омега-3, без яких неможливе створення нервових клітин мозку і здоровий зір. Дослідження показали, що споживання морепродуктів покращує розвиток нервової системи у дітей і знижує ризик серцево-судинних захворювань. Все більше досліджень доводять, що раннє введення риби в раціон дитини навіть може запобігти розвитку алергічних захворювань, таких як астма і екзема.
Основною причиною, чому деякі сім’ї побоюються годувати своїх дітей рибою, а жінки уникають її під час вагітності, є забруднення риби метилртуттю. Вживання в їжу забрудненої риби може заподіяти шкідливий вплив на розвиток нервової системи дитини.
Ртуть — це природний метал, який може виділятися в повітря на шкідливих виробництвах. Коли ртуть осідає у воді, бактерії перетворюють її в більш небезпечну форму — метилртуть. Ця речовина може накопичуватися в рибі, але в основному це стосується великих видів океанських риб, таких як акула і риба-меч. В Україні їх днем з вогнем не знайдеш, а доступна на наших прилавках риба в «небезпечну» категорію не входить. Так що боятися нема чого, і можна сміливо вживати наявні у нас в продажу сорти риб.
«Корисні властивості риби значно переважують можливі ризики. І тому риба повинна бути важливою частиною дитячого раціону», — зазначив провідний автор доповіді Аарон Бернштейн, доктор медичних наук, магістр охорони здоров’я, FAAP, член виконавчого комітету Ради AAP з гігієни довкілля.
Лікарі рекомендують дітям і вагітним жінкам, а також жінкам, які годують груддю, вживати рибу і морепродукти хоча б 1-2 рази на тиждень.
Лікар-педіатр KinderKlinik, спеціаліст вищої категорії Андрющенко Ольга Семенівна додала:
«Іноді у дітей виникають алергічні реакції після вживання риби, пов’язані з непереносимістю даного продукту. Але це буває дуже рідко, буквально одиничні випадки. І щоб наявність алергії у дитини підтвердити або спростувати, потрібна консультація дитячого алерголога. А для всіх інших дітей — риба є необхідним і дуже корисним продуктом».
Дбайте про свою дитину, і будьте здорові!
Оригінальну статтю читайте тут.
Читайте також: ВООЗ розповіла, як захистити дитину від ожиріння
Підпишіться на наші новини.
Проколювання вух – процедура, на яку дітки приходять із задоволенням, адже з кабінету вони вийдуть із гарними сережками у вушках.
Зригування – це явище, що присутнє у 80% діток і поступово проходить до одного року. Найбільш інтенсивно проявляється у віці до 3 місяців. Основні ...
Головною причиною РДУГ є генетична схильність. Але є певні фактори, що підвищують ймовірність розвитку розладу.