Екзема у дитини – лікування та діагностика захворювання
Екзема є хронічним захворюванням шкіри, яке проявляється у вигляді пухирцевої висипки, що покривається скоринками. Надалі скоринки відпадають, під ними ...
Піт виділяється організмом як пристосувальна реакція для нормалізації температури тіла під час перегріву. Однак іноді його стає дуже багато – цей стан називають гіпергідрозом. Особливо батьки хвилюються, коли пітливість більше проявляється у нічний час. Вона може бути невинною особливістю організму, а може і вказувати на захворювання. Тому при регулярно повторюваних епізодах гіпергідрозу варто звернутися до лікаря, щоб з’ясувати, чому дитина вночі сильно потіє.
Як ми вже казали, основна причина підвищеної пітливості – перегрів. У такому разі вона проявляється ситуативно, тобто є фізіологічною. Якщо ж проблема виникає щоночі, вона може мати під собою різні причини:
Потові залози починають виконувати свою функцію через 3-4 тижні після народження дитини. Тому коли малюк активно смокче груди, цілком може спітніти – це нормально, т.к. малюк докладає зусиль. Остаточно робота потових залоз стабілізується до 5-6 років. До цього часу будь-які «провокатори» можуть викликати рясне потовиділення:
У 97% випадків потіє дитина вночі не через проблеми зі здоров’ям.
Є деякі ендокринні захворювання, при яких одним із симптомів виступає підвищена пітливість:
Гормональна перебудова у підлітковому періоді також може супроводжуватися гіпергідрозом. У хлопчиків цей період припадає на 14-16 років, а у дівчаток – на 11-13 років.
Пітливість уночі може бути спричинена високою температурою. У такому разі можна говорити про наявність запального процесу, який найчастіше запускається через вірусну або бактеріальну інфекцію. Якщо дитина прокинулася, вередує, погано почувається, слід збити високу температуру незалежно від цифр на градуснику.
Почасти це стосується ендокринологічних проблем, але все ж таки варто окремого розгляду. Найчастіше нічний гіпергідроз турбує дітей із цукровим діабетом та ожирінням.
Це досить рідкісне явище: пітливість викликають такі хвороби, як фенілкетонурія та муковісцидоз. Зазвичай їх можна виявити на генетичному скринінгу.
Спочатку спробуйте спокійно оцінити, чи є об’єктивні причини, чому дитина потіє вночі: занадто висока температура в приміщенні, спекотна ковдра, що не пропускає повітря, сухе повітря в приміщенні і т.д. Перевірте, чи немає у дитини спека — іноді при високій температурі виступає піт. Створіть комфортні умови для дитини:
Пітливість, що повторюється тривало, навіть коли створені правильні умови, не вимагає від вас будь-яких дій крім звернення до лікаря. Він з’ясує, чому дитина вночі потіє та що з цим робити. Тільки після встановлення діагнозу ви зможете вживати заходів, виконуючи приписи педіатра. У нашій клініці для дітей та їхніх батьків із проблемою нічної пітливості допомагають розібратися висококваліфіковані лікарі.
Пітливість уночі може бути симптомом різних захворювань, тому почати слід з первинної консультації педіатра. Далі він може направити до ендокринолога, якщо є підозра на порушення метаболізму та ендокринні патології.
Спочатку потрібно здати базові аналізи: ОАК, ОАМ, біохімію крові, гормони щитовидної залози. Також лікар може направити на УЗД щитовидки, кардіограми та інші дослідження за потребою.
Первинний гіпергідроз, не викликаний захворюваннями, вимагає локальної терапії: застосування препаратів, що холіноблокують, медичних антиперспірантів, лікування лазером, фізіотерапія. Пітливість через захворювання усувається лише шляхом боротьби з першопричиною.
Якщо дитина вночі потіє щодня кілька тижнів або більше, швидше за все гіпергідроз викликаний якимось захворюванням і зберігатиметься до одужання. Одноразова чи періодична пітливість зазвичай сприймається як фізіологічна реакція на перегрів.
Підпишіться на наші новини.
Екзема є хронічним захворюванням шкіри, яке проявляється у вигляді пухирцевої висипки, що покривається скоринками. Надалі скоринки відпадають, під ними ...
Цукровий діабет у дитини проявляється так само, як і у дорослої людини. Він може дебютувати у будь-якому віці, навіть у немовлят, але найчастіше ...
За даними ВООЗ, ішемічна хвороба серця (ІХС) є найпоширенішим захворюванням у всьому світі. ІХС може провокувати різні ускладнення з боку серцево-судинної ...